تبلیغات


 
اخبار دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان

مداحی مجازی
1399/2/30 سه‌شنبه مداحی با یک نَفَس؛ کرونا چگونه برای آئین‌های مذهبی ارزش افزوده ایجاد کرد؟ رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با اشاره به کرونا و فرصت‌های ایجاد شده آن گفت: این ماجرا یکسره خسران نیست و در برخی موارد ارزش افزوده‌ای برای آیین‌های مذهبی ایجاد کرده است.
به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام والمسلمین محمد قطبی در گفت‌وگویی اظهار داشت: تبعات ویروس منحوس کرونا و تعطیلی اجتماعات تغییراتی در مناسک مذهبی به وجود آورد از جمله حضور پررنگ برنامه‌های مذهبی در فضای مجازی که رزمایش تمرین زیستِ مذهبی در فضای مجازی را رقم زد.

وی افزود: آموختیم که چگونه می‌توان آیین‌های مذهبی را در فضای مجازی گسترانید و پهنای باند را به انتقال محتوا و داده‌های ارزشی اختصاص داد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: در این میان مداحی که پیشتر با هم‌نفَسی و هم‌نوایی مخاطبان و پا منبری‌ها گره خورده بود و به قول مداحان، بدون جمعیت و پژواک صدای آنان مداحی حال نمی‌داد اکنون الگوی جدیدی را تجربه کرد که تنها با یک نفَس و دوربین هم می‌توان مدح و مراثی خواند و شور احساسی را به شعور ادراکی تبدیل کرد.

وی ادامه داد: اینک که مردم در خانه‌های خود و از طریق گیرنده‌های تصویری پای نای و نوای مداحی می‌نشینند آن چیزی که ایشان را به عمق درک و دلدادگی می‌برد، شعور ادراکی است و نه شور احساسی، چرا که هم‌نفَسی و هم‌نوایی از دست رفته و مخاطب باید با احساس عقل‌اندیشانه و تفکر ادراکی و درونی خویش به مدح و مراثی توجه کنند.

حجت الاسلام و المسلمین قطبی تصریح کرد: البته این ماجرا یکسره خسران نیست و از سویی ارزش افزوده است که به آیین‌های مذهبی بخشیده می‌شود و به انسان می‌آموزد که ادراک برخاسته از توجه به مدح و مراثی تاثیر بیشتری را رقم می‌زند و عمق دل انسان را از زنگارها صیقل می‌دهد.

وی بیان کرد: اکنون متولیان امر باید بکوشند برای دوران پسا کرونا به جای بازگشت به شور احساسی، الگوهایی را رقم بزنند که ترکیبی از شور احساسی و شعور ادراکی باشد تا بیش از پیش درون‌مایه‌های معرفتی انسان را بیدار کند و فطرت انسان را آگاه سازد، در این صورت کرونا یک فرصت و نعمت خواهد بود و نه یک تهدید.


مشاهده در خبرگزاری تسنیم 
 
امتیاز دهی
 
 

ادامه اخبار


تعداد بازديد اين صفحه: 251
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (شعبه اصفهان)
مجری سایت : شرکت سیگما