تبلیغات


 
اخبار دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان

حجت الاسلام و المسلمین جواد حیدری، کارشناس مرکز ملّی پاسخگویی به سؤالات دینی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان
حجت الاسلام و المسلمین جواد حیدری، کارشناس مرکز ملّی پاسخگویی به سؤالات دینی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان
1397/8/13 يكشنبه حجت الاسلام و المسلمین جواد حیدری: مراسم اربعین، حفظ و استمرار نهضت عقلانی حسینی هدف اصلی حضرت امام حسین(ع) احیا عقلانیت و مبارزه با جهالت است که امام صادق(ع) در زیارت اربعین به آن اشاره دارد.
به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین جواد حیدری کارشناس مرکز ملّی پاسخگویی به سؤالات دینی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس پیرامون عقلانیت حسینی و ظهور آن در حماسه اربعین اظهار کرد: برای درک قیام حضرت اباعبدالله باید تاریخ قبل از قیام مورد مطالعه ، تحقیق و بررسی قرار بگیرد زیرا از یک جهت وقتی تاریخ قبل از قیام اباعبدالله الحسین(ع) را مشاهده می‌کنیم که بنی‌امیه و در راس آن معاویه با حاکم کردن جهل و مبارزه با عقلانیت چندین برنامه را در راس  برنامه‌های خود قرار داده بود و تمام این‌ها در راستای معیوب کردن باطن اسلام بود یعنی با حفظ پوسته و ظاهر اسلام، در صدد ضربه زدن به باطن و اصل اسلام بوده است.

وی با تشریح علل تاریخی واقعه عاشورا ادامه داد: معاویه تعصبات قومی و عربی را بر جامعه حاکم کرده بود و با آموزش اشعار عرب جاهلی و مقدم کردن عرب بر عجم، موجب آن شده بود که غیر عرب نسبت به عرب هیچ ارزشی در دستگاه بنی امیه و سیاست های او نداشته باشد.

این کارشناس مسائل دینی افزود: با کارهایی که معاویه انجام داده بود مردم بین خلافت و اسلام تفاوتی قائل نبودند و چنان برنامه‌ریزی شده بود که اعتراض به خلیفه و دستگاه خلافت  همچون تعرض به اسلام است بنابراین کسی جرات انتقاد به خلافت و یا سرپیچی از دستگاه خلیفه و اقدامات دیگری که بنی‌امیه و معاویه انجام داده بودند را نداشت.


کربلا، حاصل نبود عقلانیت در جامعه اسلامی
وی تاکید کرد: با این اقدامات که در سایه جهل و نبود عقلانیت اتفاق افتاده بود باطن اسلام معیوب شده بود  لذا در زمان یزید اباعبدالله الحسین فرمودند«اگر بنا باشد این مسیر ادامه دار باشد باید فاتحه اسلام خوانده شود» و به همین دلیل حضرت قیام کردند.

حیدری با اشاره به مضامین زیارت اربعین امام حسین(ع) تصریح کرد: هدف قیام امام حسین(ع) را افراد مختلف از جهات مختلف به بررسی وآنالیز گذاشته‌اند اما بهترین و اساسی‌ترین هدف قیام امام حسین(ع) در کلام  امام صادق(ع) و در زیارت اربعین بیان شده است، حضرت در زیارت اربعین می‌فرمایند:« امام حسین نه تنها خون تن خود را بلکه خون دل خود را فدا کردند تا اینکه بندگان را از جهالت و گمراهی نجات دهند».


احیای عقلانیت هدف اصلی امام حسین(ع)
وی در خصوص تقابل عقل و جهل خاطر نشان کرد: جهل همیشه در مقابل علم نیست بلکه در بیشتر موارد در مقابل عقل است و وقتی می‌فرمایند مبارزه با جهالت یعنی احیا عقلانیت پس هدف اصلی حضرت امام حسین(ع) احیا عقلانیت و مبارزه با جهالت است که امام صادق(ع) در زیارت اربعین به آن اشاره  دارد.

استاد حوزه علمیه، محبت اباعبدالله(ع) را محور اتحاد اربعین دانست و بیان داشت: مراسم اربعین و امثال آن، حفظ و استمرار نهضت عقلانی حسینی است به طوری که میلیون‌ها زائر در مراسم اربعین یک صدا و یک دل با محوریت محبت و مودت آل الله و امام حسین(ع) خط بطلانی بر سیاست‌های معاویه‌های و یزیدهای زمانه می‌کشند و در عمل به جهانیان نشان می‌دهند که مثلا عرب بر عجم برتری ندارد و تفاوتی بین آن‌ها نیست و ملت‌های ایران و عراق و یا شیعه و سنی در کنار هم، یک دل و یک صدا اتحاد عظیم اسلامی را رقم می‌زنند.


ظلم ستیزی، دستاورد اربعین و فرهنگ حسینی
وی استکبار ستیزی را ثمره فرهنگ حسینی دانست و یادآور شد: این که بین عرب و عجم و یا شیعه و سنی تفاوتی وجود ندارد بلکه در مسائل اجتماعی، یک دل و یک صدا و به مانند دو دست درهم تنیده در مقابل استکبار جهانی ایستاده‌اند، ثمره احیا عقلانیت است که در سایه قیام اباعبدالله الحسین(ع) رقم خورده است و یک صدا فریاد می‌زنند که در مقابل ظلم ظالمان ترسی به دل راه نمی‌دهیم.

این استاد دانشگاه در پایان با زمینه‌ساز ظهور خواندن حرکت عظیم اربعین متذکر شد: چنانکه می‌بینم با همه تهدیدهایی که از طرف دشمنان نسبت به برگزارکنندگان این مراسم عظیم صورت گرفته است، هرسال گرم‌تر و پرحرارت‌تر از گذشته اتفاق می‌افتد که با استمرار این حرکت‌های عقلانی و معنوی زمینه ظهور حضرت حجت(عج) فراهم می‌شود چرا که براساس روایات در سایه حکومت عدل جهانی حضرت مهدی(عج) عقلانیت به اوج خودش خواهد رسید.مشاهده خبر در خبرگزاری فارس


 
منبع: روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر

ادامه اخبار


تعداد بازديد اين صفحه: 64
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (شعبه اصفهان)
مجری سایت : شرکت سیگما