تبلیغات


 
:: یادداشت

حجت الاسلام و المسلمین محمد قطبی رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان و رییس میز تخصصی توسعه و تعمیق فرهنگ قرآنی
حجت الاسلام و المسلمین محمد قطبی رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان و رییس میز تخصصی توسعه و تعمیق فرهنگ قرآنی
صدا و سیما؛ نبض انقلاب اسلامی در چهلمین سالگرد آن
صدا و سیما؛ نبض انقلاب اسلامی در چهلمین سالگرد آن

رسانه باید چند قدم جلوتر از جامعه حرکت کرده و ذائقه، اندیشه و فرهنگ جامعه را به سَمت مطلوب رقم بزند، نه این که چند قدم عقب تر از جامعه حرکت کرده و بر اساس ذائقه های تعمیم یافته، برنامه سازی کند، این تأخیر در حرکت نسبت به جامعه، یعنی متابعت و پیروی از خواسته مخاطب و آن پیش تر بودن، یعنی حرکت بر اساس نیاز مخاطب.

این که صدا و سیما، خواسته را بر نیاز ترجیح می دهد و خود را از سختی ها و درد سرهایِ هدایت گری می رهاند، بزرگترین خطای استراتژیک اوست. در این میان رسانه های استانی در این خطا، عمیق تر گرفتار شده و نه تنها عقب تر از جامعه، متابعت و پیروی از خواسته را مبنای حرکت خود قرارداده بلکه با تکرار و بازپخش برنامه های شبکه های ملّی و آن هم چندین و چند بار، موجب خستگیِ روحی و روانیِ مخاطبین می شوند.

بازپخش سریال های خارجی، داخلی، راز بقاء و امثال اینها در شبکه های استانی هزینه های رسانه را به بیش از سی برابر افزایش می دهد، چراکه بجای بازپخش یک سریال در یک شبکه ملّی برای کل کشور، سی بار در سی استان با هزینه های بالا و چند صد کارمند بازپخش می شود. این خسارت مالی بر آن خسارت روحی و روانی اضافه می شود.

فلسفه رسانه های استانی، استانی بودن آنهاست، در واقع مزیّت رسانه های استانی، تمایز آنها با رسانه ملّی است به نفع استان خود. یعنی هر چه برنامه های رسانه های استانی برگرفته از ظرفیت ها و برخورداری های استانی باشد و با برنامه های ملّی متفاوت تر باشد ارزش بالاتری دارد. ولی متاسفانه شبکه های استانی نه تنها این تمایز و مزیّت را دنبال نمی کنند بلکه این فلسفه را درک نمی کنند.

انتظار می رود در چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی برنامه های فنی و محتوایی وسیعی در این خصوص در شبکه استانی تولید و انتشار یابد، اصفهانی که در اصلِ پیدایش و پیروزی انقلاب اسلامی سهیم است و در این نظام متعالی شریک، اصفهانی که در دفاع از کیان کشور و اسلام، صدها هزار شهید و جانباز تقدیم کرد، اصفهانی که در بحران های سیاسیِ کشور، میدان دارِ دفاع از انقلاب است، اصفهانی که در حوزه های اندیشه، علم، فناوری، صنعت، خدمات و مالیات، بیش از سهم خود به کشور کمک می کند و کمتر از سهم خودش منتفع می شود، اصفهانی که قربانی برخی تصمیم های نابخردانه کشور شد و شریان تمدنی خود را از دست داد ولی همچنان بهترین مدافع نظام است و مردمش بالاترین حمایت را از انقلاب و نظام دارند. اصفهانی که منظومه ای از ظرفیت ها، فرصت ها، قوّت ها و برخورداری های فراوان در حوزه های منابع طبیعی، میراث فرهنگی، آداب و سنن، علم و فناوری، دانش و خِرد، اندیشه و تفکر، و... است و می توان هزاران هزار برنامه از این ظرفیت ها و برخورداری ها ساخت بدون تکرار جومونگ و راز بقا و... .

صدا و سیما با توجّه به این ظرفیت ها و معرفی و بازنماییِ آنها می تواند نبض انقلاب باشد و سلامتی انقلاب را به رخ بکشد. محمد قطبی جشوقانیمشاهده در خبرگزاری حوزه
مشاهده در خبرگزاری رسا

مشاهده در صاحب نیوز

منبع: روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر


تعداد بازديد اين صفحه: 101
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (شعبه اصفهان)
مجری سایت : شرکت سیگما