تبلیغات


 
:: یادداشت

کوه
میانکوه؛آفریقای چهارمحال بختیاری
میانکوه؛ آفریقای چهارمحال بختیاری


گویند سکوت نشانه رضاست. گویی آن گاه که ساکتی ,راضی هم هستی ولی زمانی که سکوت شکسته شود خیلی چیزهای دیگر از جمله حس رضایتمندی شما نیز با آن شکسته می شود. البته سکوت هم مانند بسیاری از اموردارای سلسله مراتب ودرجاتی است ونسبت به آنچه که در موردآن سکوت می شود اهمیت واعتبار خاصی پیدا می کند وهر چه این موضوع مهم تر باشد حتما سکوت هم بهتر و با ارزش تر است و میزان رضایتمندی بالاتر.

و گویی این روزها که به قولی آخر زمان است، نوبت عدالت است که در مورد آن سکوت شود تا رضایتمندی خویش را نشان دهیم. آیا در این باور اندیشده اید که چرا امروزه مقوله عدالت و سکوت اینقدر به همدیگر پیوند خورده اند و هرجا سخن از عدالت می شود نسخه سکوت را تجویز می کنند تا دوای درد بی عدالتی شود.

اگر عدالت – عدالت واقعی و ملموس و نه فقط سخن گفتن از عدالت – آرزو و آرمان و هدف برنامه ریزی هاست پس باید هر پدیده ضد عدالت در واقعیات جامعه مورد سوال قرارگیرد. و چه زیبا می گفت دکتر مصطفی چمران: آنچه ازآن رنج می برم سرنوشت مستضعفین است. می خواهم بافقر و محرومیت آغشته شوم قلب خود را برای دردها و غم های این دلشکستکان باز کنم اگر نمی توانم به این مظلومین غمدیده کمکی کنم لااقل در میان آنها زندگی کنم.

اولین سفرم به بخش میانکوه در رمضان سال 1397 همانند اولین سفر بیل گیبس به آفریقا و دیدن مناظری مشابه او بود. کودکان روستایی را دیدم و سعی کردم سن و کلاسشان را حدس بزنم از اینکه می دیدم تا چه حد حدسیاتم اشتباه است شوکه شده بودم مردان و زنانی با صورتهای آفتاب سوخته و لاغر اندام که ما فوق توان و سن سالشان فعالیت می کردند. آری اینجا میانکوه با کوه هایی با ارتفاع سه هزار متر در صد و پنجاه کیلومتری جنوب غربی استان چهارمحال و بختیاری که شامل سه دهستان سرخون –هلیساد یا هلو سعد و شلیل که مقداری ازبخش لردگان هم شامل آن است.

استان چهارمحال و بختیاری از استانهای محروم کشور می باشد که بیشترین سهم بیکاری را در کشور به خود اختصاص داده است و در طول زمان های گذشته شغل اصلی مردم کشاورزی و دامداری سنتی بوده که فاصله گرفتن مردم از شغل اصلی حود و شرایط اقتصادی، از اهمیت درآمد آنان کاسته و بجز خانواده های اندکی که دارای شغل هستند اغلب مردم بیکار بوده و در شرایط سخت زندگی آنها بیشترین سهم حمایت نهادهای اجتماعی اعم از بهزیستی و کمیته امداد(ره) را به این مردم پوشش داده است. این وضعیت متاسفانه برازنده مسئولین و مردم این منطقه نبوده و با شرایط زیست محیطی استان بلاخص منطقه میانکوه این قابلیت وجود دارد که همین مردم با بکارگیری اراضی با آب و هوای معتدل و مطلوب و همچنین سرشاخه های کارون، تلفیق نیروی بیکار و قابلیت اراضی که خاک آن مستعدترین و حاصلخیزترین و مرغوبترین خاکهای استان و حتی کشور به حساب می آید از اهمیت فوق العاده ای جهت توسعه باغات برخوردار بوده از طرفی وجود آبهای روان و کثرت چشمه های منطقه میانکوه و توسعه و پرورش آبزیان انتظار می رود که سطح زندگی مردم تغییر نموده و محیطی سرشار از طبیعت و بکر و تولید را بهمراه داشته باشد. که بهترین راه حفاظت از عرصه ها درگیر نمودن افراد محلی و اشخاصی که نیازمند شغل هستند با مدیریت نمودن اراضی ملی و مشارکت آنان در طرحهای توسعه ای از مهمترین راه های حفظ عرصه های ملی است.

دو گانگی بافت شهر و روستا و عشایر ناخواسته تعامل های ناهمگون و برخورداری و عدم برخورداری در کلیه زیر ساختها ایجاد کرده است همانند فقدان زیر ساخت های فرهنگی تفریحی و نبود فضای کافی ورزشی در کل منطقه و ایجاد مساجد و حسینه های در فاصله چند ده متری همچنین برخوردهای موردی و گذرا و بعضا ناقص و بدون برنامه و بودجه کافی مثل ایجاد فضاهای آموزشی ناقص با امکانات محدود آنچنان که در سفر بازدید نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهرکرد در روستای سونک ایشان نیز مثل من آنچنان شوکه شد که بعد از نماز مغرب وقتی سوال کرد و پاسخ شنید که در کل چند روستای دو راهی ارمند تا هلیساد ورزشگاه و محل ورزش و تفریح مناسب نیست تعجب و قول پیگیری ساخت ورزشگاه را داد.

هر چند در ایام تبلیغ و غیر آن افراد و نهاد و گروه ها و مسئولانی همانند گروه تبلیغی نور که با جمعی از طلاب در این منطقه فعالیت های خوبی داشتیم و صورت گرفت اما هنوز سکوتی هست بر عدالت ملموس که قاصله ای بسیار است و با تمام .... توصیه به توصیه خداوند در قرآن به تلاش فردی تک تک افراد جامعه به تغییر و بهبود وضع فرهنگ و معیشت تلاش همگانی و تشکیل شورای فرهنگی اجتماعی با حضور نماینده تمام صنوف و اقشار و دهیار و اعضای شورا در هر محل و روستا بسیار لازم و ضروری است تا بر اساس فکر و باور و رفتار و ساختار دینی مذهبی ملی بستر رشد و شکوفایی فراهم گردد ان شاءالله علی برکت الله.


مظفر صادقیان


 
منبع: روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر


تعداد بازديد اين صفحه: 382
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (شعبه اصفهان)
مجری سایت : شرکت سیگما